Leczenie kanałowe. Na czym polega?

Leczenie kanałowe. Na czym polega?

Niewątpliwie każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o kanałowym leczeniu zębów. Leczenie endodontyczne, bo tak jest nazywane, stosowane jest w przypadkach, kiedy długotrwale nieleczona próchnica doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, albo w wyniku urazu doszło do jej obumarcia. Objawy w postaci nasilającego się, pulsującego bólu lub zwiększonej wrażliwości na nagryzanie świadczą o zaawansowanym stanie zapalnym i wymagają pilnej interwencji lekarza dentysty.

Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne i czy wywołuje u pacjenta ból?

Przede wszystkim chcemy uspokoić wszystkich zainteresowanych – leczenie kanałowe jest bezpieczne i nie boli, ponieważ zabieg jest przeprowadzany zawsze z użyciem znieczulenia. Zależy nam na bezbolesnym i komfortowym przebiegu wizyty w gabinecie.

Jak dokładnie przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (ewentualnie tomografii komputerowej) w celu ustalenia liczby i kształtu kanałów korzeniowych, a także stopnia uszkodzenia zęba i tkanek wokół niego. Następnie pacjentowi aplikowane jest znieczulenie miejscowe. Dopiero wtedy stomatolog przystępuje do dalszych czynności.

Pierwszą z nich jest oczyszczenie zęba ze wszystkich ognisk próchnicy, co umożliwia wykonanie odpowiedniego dostępu do kanałów. W kolejnym kroku zostaje usunięta zainfekowana miazga, a także dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane kanały zgodnie z określonym protokołem. Wypełnienie kanałów korzeniowych z zastosowaniem gutaperki i pasty uszczelniającej kończy leczenie endodontyczne. Tak przygotowany ząb należy odbudować z wykorzystaniem materiału kompozytowego (plomby) lub odbudowy protetycznej zależnie od ilości zniszczonych tkanek zęba.

Dlaczego warto wykonywać leczenie kanałowe?

Po pierwsze dlatego, że leczenie kanałowe może nam relatywnie szybko pomóc w nawet bardzo silnych dolegliwościach bólowych. Po drugie, prawidłowo przeprowadzone leczenie eliminuje konieczność usunięcia zęba. Ząb po leczeniu endodontycznym może być filarem dla odbudowy sąsiednich braków zębowych. Po trzecie, zbyt wczesne wyrywanie zębów może doprowadzić do zaniku kości, przemieszczeń zębów sąsiednich i generowania wad zgryzu. A przecież każdemu z nas zależy na tym, żeby jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd.

Podsumowanie

Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na uratowanie poważnie zniszczonego lub martwego zęba. Co więcej, skutecznie wyleczony kanałowo ząb będzie użyteczny jeszcze przez wiele lat.