Sedacja wziewna – gaz rozweselający

Stomatologiczne leczenie dzieci z użyciem gazu rozweselającego.

Każdy z nas zapewne widział chociaż raz w życiu scenę w filmach czy serialach amerykańskich, gdzie zestresowanemu pacjentowi podczas wizyty u stomatologa podawano gaz rozweselający. Przez lata, wokół tego rozwiązania powstało wiele mitów. Czy faktycznie można podawać pacjentom gaz rozweselający? Czy jest on skuteczny? Kiedy zalecane jest podanie gazu pacjentowi? Wszystkie mity i pytania dotyczące gazu rozweselającego postanowiliśmy zweryfikować w ramach poniższego artykułu.

Czy gaz rozweselający jest faktycznie podawany pacjentom?

Tak, gaz rozweselający, czyli tak naprawdę mieszanina podtlenku azotu oraz tlenu, jest stosowany w kontekście leczenie stomatologicznego- ale nie tylko. Coraz częściej używany jest także w trakcie przeprowadzania porodów, oraz podczas np. bolesnej zmiany opatrunków.

Jego użycie niesie wiele korzystnych skutków dla pacjenta. Przede wszystkim, całościowo rozluźnia organizm. Działa relatywnie szybko- w zaledwie kilka minut po aplikacji pacjent odczuwa charakterystyczne uczucie błogiego „unoszenia się”, senności oraz lekkiego oszołomienia i w konsekwencji lepiej reaguje na sytuacje stresogenne. U dzieci najczęstszym efektem jest pojawienie się marzeń sennych.

Mitem jednak jest stwierdzenie, że gaz jest środkiem przeciwbólowym. Sam w sobie przede wszystkim obniża aktywność układu nerwowego, ale nie uśmierza bólu. Jego aplikacja podczas leczenia zębów polega na założeniu pacjentowi na nos specjalnej maseczki- dzięki czemu gaz jest stale dostarczany do organizmu, a jednocześnie umożliwia całkowity dostęp do jamy ustnej.

Czy użycie gazu rozweselającego u dzieci jest bezpieczne? Od którego roku życia można go stosować?

Sedacja wziewna, bo tak inaczej jest nazywane użycie gazu rozweselającego, jest całkowicie bezpieczna. Oczywiście, jak przy każdym działaniu medycznym, istnieje kilka przeciwskazań do jego zastosowania (jak np. zapalenie gardła czy choroby płuc), których brak występowania stomatolog powinien szczegółowo ustalić w ramach wywiadu przed podaniem- to samo dotyczy przyjmowanych przez pacjenta leków. Lekarz także poinstruuje nas, jak odpowiednio przygotować dziecko do podania gazu rozweselającego.

Mały pacjent musi również być świadomy możliwych negatywnych skutków jego podania, jak np. zawroty głowy czy zaburzenia równowagi. Warto też mieć na uwadze, że osoba po sedacji wziewnej, może jeszcze przez pewien czas po podaniu zachowywać się ospale i dlatego też warto, aby po wizycie w gabinecie przebywała z nią bliska osoba.

Gaz rozweselający można stosować już u kilkulatków, dlatego też, jeśli naszą pociechę nadmiernie stresuje wizyta u dentysty, możemy skonsultować tego rodzaju rozwiązanie ze stomatologiem.

Kiedy zalecane jest stosowanie sedacji wziewnej?

Użycie gazu rozweselającego jest zalecane w przypadkach, gdy mały pacjent jest mocno zestresowany wizytą u stomatologa. Jego użycie jest również wręcz wskazane w przypadku dzieci, które cierpią na np. padaczkę, astmę, lub ADHD- w ich przypadku stresująca sytuacja może być przyczyną ataku choroby lub paniki, co może mieć finalnie bardzo niekorzystne konsekwencje. Aby zatem uniknąć wskazanych komplikacji, dzieciom z tymi  zaburzeniami podaje się gaz rozweselający- zdarza się, że jest to w zasadzie jedyna możliwość na przeprowadzenie leczenia stomatologicznego.

Czy sedacja wziewna będzie standardem w każdym gabinecie stomatologicznym?

Uzasadnione jest twierdzenie, że sedacja wziewna będzie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Głównie dlatego, że niestety osób nadpobudliwych z roku na rok po prostu przybywa- w tym dzieci. Można zatem być przekonanym o tym, że w kilkuletniej perspektywie aparatura do aplikacji gazu rozweselającego będzie standardowym wyposażeniem każdego, profesjonalnego gabinetu stomatologicznego.