Usuwanie ósemek- kiedy trzeba się na nie zdecydować i jak przebiega?

Usuwanie ósemek- kiedy trzeba się na nie zdecydować i jak przebiega?

Zęby mądrości, czyli ósemki, to w fachowej nomenklaturze po prostu trzecie, ostatnie trzonowce. Z reguły wyrzynają się między 18 a 30 rokiem życia, choć proces ten może dotyczyć także osób starszych, na skutek uciskania tej okolicy przez płytę protezy.  Ponadto, są ludzie u których zęby mądrości mogą się w ogóle nie pojawić w jamie ustnej (zatrzymanie całkowite)  i tacy, u których ten proces zatrzymał się na pewnym etapie (zatrzymanie częściowe).

Jakie problemy występują w związku z ósemkami?

Podstawowy problem związany z zębami mądrości to fakt, że są one ponadprzeciętnie narażone na próchnicę. Wynika to z ich umiejscowienia na końcu łuku zębowego, często nieprawidłowego położenia  i utrudnionego dostępu przy codziennym szczotkowaniu.  Z tego powodu bardzo często zalega na nich pokarm. Próchnica jako choroba zakaźna może się przenosić  na zęby sąsiednie.

Proces wyrzynania ósemek może przebiegać bezobjawowo, ale częściej towarzyszy im zespół utrudnionego wyrzynania. Ból, obrzęk, szczękościsk, powiększenie węzłów chłonnych okolicznych to najczęstsze objawy rozwijającego się stanu zapalnego tej okolicy. 

Należy wspomnieć, że pojedyncze lub powtarzające się epizody zapalenia okołokoronowego mogą poprzedzać rozwój  zapalnej torbieli przyzębnej.

Drugą co do częstości torbielą kości szczękowych jest torbiel zawiązkowa czyli torbiel zawierająca koronę niewyrżniętego zęba. Prawie połowa zatrzymanych ósemek może być związana z rozwojem tej torbieli.  Wykrywana jest zwykle przypadkowo na zdjęciach radiologicznych, ponieważ jej rozwój przebiega głównie bezobjawowo.

Kiedy najczęściej usuwane są ósemki? Czy ekstrakcja ósemek jest bolesna? W jaki sposób przebiega?

Najczęściej zęby mądrości usuwane są ze wskazań ortodontycznych albo dopiero wtedy, kiedy zaczynają sprawiać wyżej opisane problemy.

Kiedy zapadnie decyzja o usunięciu ósemek, przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog powinien szczegółowo poinformować pacjenta o wskazaniach do ekstrakcji, ewentualnych powikłaniach,a także o skutkach ewentualnego odstąpienia od zabiegu. Wskazane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej aby sprawdzić, w jakim położeniu względem zęba sąsiedniego i względem nerwu znajduje się ząb zakwalifikowany do usunięcia.

Zabieg wykonywany jest w  znieczuleniu miejscowym. Jest to absolutny standard, więc cała procedura nie przysparza pacjentowi bólu. Po kilku minutach, kiedy znieczulenie zacznie działać, stomatolog przystępuje do usunięcia zęba. Technika zabiegu zależy od położenia zęba. W przypadku pojawiających się u pacjenta skrajnych emocjonalnie reakcji (dentofobia) stomatolog może rozważyć  ekstrakcję zębów mądrości w sedacji wziewnej z użyciem „gazu rozweselającego”.

Po zakończeniu zabiegu, lekarz powinien poinformować pacjenta o przestrzeganiu kilku zasad, których stosowanie zapobiegać będzie powstawaniu powikłań, a także pozwoli na szybkie zagojenie się powstałej rany.